#varímzfarmy

Ak vám chcem o tomto projekte povedať viac, musím sa vrátiť tak do roku 2010, do Anglicka, kedy ma jedlo a varenie už nejakú chvíľku bavilo. Akurát takú dlhú chvíľku, že som prišiel do bodu, keď ma začala viac zaujímať kvalita potravín, z ktorých varím. Čím ďalej, tým viac som hľadal lokálnych chovateľov a pestovateľov toho, čo som na varenie potreboval. Výhoda bola, že čím viac som nachádzal farmárov v okolí, tým menej som nakupoval v supermarketoch. Jasné, úplne obmedziť supermarkety sa mi nepodarilo a úprimne sa to asi ani nedá, no po nejakej dobe som sa dostal na podiel 50:50!

Mäso, ryby, ovocie či zelenina ma v obchode úplne prestali zaujímať.

To bol fajn život. Všade bol niekto, kto predával super produkt zo svojej farmy alebo záhrady. Po nejakom čase som poznal mäsiara aj jeho synov po mene. Pani, od ktorej som kupoval vajíčka ma pravidelne čakala a aj vďaka nej som si nakoniec kúpil 4 vlastné sliepky. 


Prešlo veľa rokov keď som v roku 2020 plánoval moje sťahovanie do New Yorku. “Long story short”, prišla korona a ja som zrazu žil v Poprade. Naozaj malé mesto, kde sa síce gastro  za posledných desať rokov posunulo fakt dopredu, ale Liverpool to fakt nie je… a nejde ani tak o gastro podniky, skôr o obchody, chovateľovov a pestovateľov. Celkom ma to prekvapilo. Keď som si od známych pátak odporúčania na lokálnych predajcov, takmer každá odpoveď vyzerala skôr ako nechápavy smiech. A tak som hľadal sám a našiel som pár super ľudí a obchodov. Inak, ľudia z fariem su podľa mojích skúseností extremne milí ľudia. Také to moje anglické, čo som tu hľadal, som presne u nich našiel.

A tam niekde, pri debatách s nimi, vznikol tento projekt. #varímzfarmy.

Povedal som si, že vám (a tak trochu aj sebe) ukážem realitu farmy tak, ako som ju videl ja a cez kameru Fefe. Neprikrášlenú, nenastajlovanú, pretože predsa nenakrúcame žiadnu reklamu na syr. Pretože ako všetci vieme, realita a reklama nie sú vždy jedno a to isté.

Hneď na začiatok sme si s Fefem dali dohodu, že tento projekt nebude reklama na žiadny supermarket, ani sieť predajní a podobne. Tento projekt má byť o podpore všetkých farmárov, bez ohľadu na to, kde na Slovensku pracuju. O „reklame“ na sakra tažkú prácu. No reklama nemá zmysel, keď nemá sledovateľov. A tu potrebujem vás kamoši! 

Čim viac som tému farmárstva na Slovensku riešil, tým viac v tom boli peniaze. Trhy – peniaze, stroje – peniaze, reklama – peniaze, web – peniaze, a tak stále dokola. Nebudem sa tu stažovať na žiadnu vládu, aj keď by bolo čo vytknúť asi každej. Ja som to vymyslel inak. Myslim si, že sa to dá aj bez štátu ako takého. A tu prichádza naša kooperácia. Ja sa vám budem snažiť ukázať čo najviac fárm po celom Slovensku a vy by ste za to mohli aspoň raz za čas navštíviť nejakú lokálnu farmu a niečo si tam kúpiť. Samozrejme, čím častejšie, tým lepšie. Svoje peniaze dáte ľuďom, ktorí ich s najväčšou pravdepodobnosťou dajú späť do svojho živobytia a tým aj lepších produktov. Viem, bolo by super mať mapku všetkých fariem aj s popisom čo u nich zoženiete, ale to zatiaľ nie je v mojích silách. No ja verím, že aj ja, aj vy máte v okolí hneď niekoľko super chovateľov či pestovateľov. A keď mi o nich napíšete na môj mail ahoj@pantymian.sk , tak ja ich na tejto stránke všetky vypíšem podľa krajov a aspoň takto si to spolu zozbierame. Čím viac budeme na farmách nakupovať a čím viac nás bude, tým lepšie sa nám bude žiť,

pretože kvalita toho, čo jeme, má priamu úmeru k tomu, aký život žijeme

. A žiť sa bude lepšie aj farmárom a ľuďom okolo nich. Ak to spolu zvládneme, nemá kto prehrať. Všetky strany môžu len vyhrať a to je teda za mňa celkom fajn.

Tento rok vám prinesiem nekoľko dielov serialu #varímzfarmy. A hneď prvý už v nedeľu, 25.7.2021 o 20:00 na mojom instragrame. A potom je to už len na vás, či skúsime niečo robiť alebo budeme len čakať, či nám (Slovensku) niekto pomôže.

Poďakovanie na záver: Najprv fefemu vďaka ktorému ma tento projekt tvár, obraz a vie vám ukázať veci tak ako ich ja slovami nikdy nevyjadrím. A samozrejme každému kto pridal ruku k dielu a že vás nebolo málo, Ďakujem

Pridaj komentár

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close